Dupa Renault, Ford si Daimler, un alt mare producator de masini vrea sa-si deschida o fabrica de motoare in Romania. Este vorba despre Mitsubishi.
Potrivit unor surse guvernamentale, suntem in competitie cu Ungaria si Slovacia pentru investitia estimata la peste 200 de milioane de euro. Vestea vine dupa ce anul trecut am avut cel mai mare nivel de investitii straine directe din ultimii 8 ani: 4 miliarde.
Japonezii de la Mitsubishi au fost miercuri la Guvern sa intrebe ce le-ar oferi Romania ca sa-si deschida aici fabrica de motoare cu turbina pe care ar vrea sa o construiasca anul viitor.
Au pus ochii pe doua zone: una in Timis, alta in Prahova, potrivit unor surse. Ambele sunt in apropierea autostrazilor deja construite, ca sa poata sa isi duca repede produsele spre Vest.
Citește articolul integral pe stirileprotv.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































