Director Apa Nova Ploieşti: „Apa este potabilă!” Să-l credem?

apaInvitat aseară, în emisiunea Direct la subiect, de la Alpha TV,  directorul de exploatare al companiei Apa Nova Ploieşti a declarat că apa furnizată consumatorilor este potabilă. „Zilnic luăm probe de laborator, în paralel cu inspectorii DSP şi vă spun că apa furnizată ploieştenilor este potabilă şi se încadrează în parametri legali”, a susţinut Alina Mihalache. Asaltat de reclamaţiile telespectatorilor referitoare la depunerile de nisip şi rugină, directorul Apa Nova şi-a cerut scuze. „Astfel de situaţii au loc după intervenţiile noastre la conductele unde se constată avarii. Deşi efectuăm spălări pe tronsonul unde s-a intervenit, mai sunt şi situaţii în care pe conductă mai rămân diverse sedimente. Îi rog pe ploieştenii nemulţumiţi să sune la sediul nostru şi o echipă va preleva probe de apă şi va remedia problemele” a menţionat Mihalache. În ceea ce priveşte depunerile de calcar, care distrug bateriile şi obiectele sanitare ale ploiieştenilor, reprezentantul Apa Nova a dat vina pe proprietăţile apei captată din puţurile de mare adâncime. „Este adevărat că apa este mai dură, undeva la 20% faţă de 5% limita minimă, pentru că una maximă nu există, însă consumatorii nu au de suferit din punct de vedere al sănătăţii”, a spus directorul Apa Nova.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău