După ce am publicat articolul Semaforul din Ploieşti, care te lasă fără permis. Reacţia Poliţiei Rutiere m-a sunat un amic, care mi-a povestit cum a rămas fără permis timp de 30 de zile din cauza incompetenței Primăriei Ploiești de a gestiona sistemul de semaforizare, dar și a nesimțirii unor polițiști rutieri.
Se întâmpla în aprilie, în intersecția din centrul Ploieștiului. "Am văzut articolul tău și vrea să îți spun că acel semafor nu este singurul la care culoarea galbenă ține o secundă. Este vorba de semafoarele de la Casa Căsătoriilor, din centru și de pe Republicii. La cel din centru am rămas fără permis după ce un polițist care stătea la pândă mi-a reproșat că am trecut pe roșu. Știi ce mi-a răspuns la întrebarea ce vină am eu că semaforul este defect? Nu mă interesează, nu e problema mea, ci a primăriei".
Bănuiesc că polițistul cu apucături de milițian se numără printre cei mai buni agenți rutieri ai IJP Prahova, raportând voios o recoltă bogată de permise de coducere la final de tură.
Dincolo de nesimțirea și prostia celor din Primăria Ploiești, incapabili să gestioneze un serviciu atât de important pentur siguranța traficului, le-aș ruga pe organele rutiere intransigente să traverseze semaforul din imaginile de mai jos:
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































