Fostul ministru al Transporturilor, Alexandru Nazare, a inițiat un proiect de lege la care se lucrează în Camera Deputaților și în care se vorbește despre condițiile în care autoturismele cu volan pe dreapta să poată circula în România, transmite b1tv.
Potrivit proiectului, mașinile cu volan pe dreapta vor putea circula în România numai dacă îndeplinesc trei condiții necesare:
Șoferul să dețină un permis eliberat de autoritățile unde astfel de autovehicule sunt permise (Marea Britanie, Irlanda, Cipru, Noua Zeelandă sau Botswana)
Șoferul să urmeze un curs de cel puțin 20 de ore pe o mașină modificată.
Autoturismul să fie dotat cu oglinzi periscopice, care costă aproximatic 250-350 de lei.
Proiectul a fost inițiat după ce, din rapoartele Poliției Rutiere, toți șoferii unor astfel de mașini au fost găsiți vinovați în producerea accidentelor în care au fost implicați.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































