De vreo un an, de când m-am mutat într-o localitate situată la vreo 30 de kilometri de Ploiești, sunt abonat TV la AKTA. N-a fost o alegere normală a mea, ci, mai degrabă, am fost forțat de situație să lucrez cu ei, dat fiind faptul că dețin monopolul pe zonă.
Îmi aduc aminte că, la momentul începerii colaborării, mi-au făcut o ofertă: cablu TV la 36 de lei pe lună, cu primele șase luni gratuit. Am zis OK, în condițiile în care altă alternativă nu aveam. Să nu vă mai zic că a durat vreo două săptămâni și m-a costat vreo 10 telefoane până când echipa de zonă a fost disponibilă pentru a mă conecta. Dar, ce să-i faci… Iordăcheanu e o localitate imensă, de două ori cât Bucureștiul, și o singură echipă face cu greu față solicitărilor :). Să revenim, totuși, la motivul principal al nemulțumirii mele.
Acum câteva luni, stăteam de vorbă cu un vecin, care mă întreba dacă AKTA mi-a redus abonamentul fiindcă la el așa s-a întâmplat. Am pus totul pe seama faptului că stau destul de puțin acasă și sunt cam greu de găsit. La vreo două săptămâni, am stat de vorbă cu un alt prieten, a cărei bunică locuiește într-un alt sat al comunei. Și el îmi spunea la fel: AKTA i-a redus abonamentul, de frica UPC-ului, care a intrat în zonă, cupărând toate rețelele din Urlați. La începutul lunii ăsteia, deranjat mai mult de slaba calitate a semnalului TV și de multitudinea de programe proaste pe care le difuzează, am pus mâna pe telefon și am sunat la AKTA. I-am explicat unei operatoare motivul pentru care doresc renegocierea în jos a valorii abonamentului. Suprinzător, femeia mă întreabă: sunteți sigur că vecinii plătesc mai puțin? Evident, doamnă, fiindcă altfel nu vă mai sunam. Mi-a preluat cererea și mi-a promis că în câteva zile mă va suna cineva de la Retenții să-mi facă o ofertă. Asta în condițiile în care i-am spus că vreau semnal digital și că mai am și alte oferte pe piață. Au trecut două săptămâni, timp în care n-am primit nici măcar un beep din partea AKTA.
Am pus iar mâna pe telefon și am sunat. Altă operatoare, același text, cu mențiunea că își bat joc de mine și nu e în regulă. Femeia mi-a confirmat că există o cerere de renegociere făcută telefonic pe data de 1 septembrie dar că operatorii de la Retenții sunt foarte ocupați în perioada asta. Am primit iar promisiunea că mă va suna cineva în maxim trei zile.
A mai trecut o săptămână, timp în care am studiat și ofertele concurenței care ar putea intra în zona respectivă prin satelit. Ieri, am sunat din nou la AKTA. Al treilea telefon, aceeași operatoare. De data asta, convorbirea a fost mai scurtă fiindcă n-am lăsat-o să mă ia la întrebări și i-am spus eu ce mă doare. ”Vă garantez că veți fi sunat astăzi și se va rezolva”, a fost răspunsul operatoareai AKTA. Ei bine, iată că a mai trecut o zi și nu m-a sunat nimeni pentru renegociere, drept pentru care deja am început să sun la Orange, Digi și Telekom. Așadar, dacă sunteți clienți ai AKTA, înainte de a le plăti abonamentul, puneți-vă o întrebare: Nu cumva plătiți mai mult decât vecinul?!
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

































Raspund la intrebare: platesc mai mult si degeaba, pentru un serviciu care nu exista. Nu este semnal de aproximativ doua saptamani, am facut zilnic anunt si nu s-a remediat nici pana acum.Din pacate, nu am alternativa!