Mai mult respect, daca se poate, dragă Primărie, pentru Gabi Dobre!

Printre cei 86 de cetăţenii de onoare ai municipiului Ploieşti se află, la poziţia 49, şi un jurnalist, singurul de altfel. Este vorba de prietenul meu Gabi Dobre, pe vremea când eram colegi la acelaşi trust de presă - eu, director la Jurnalul de Prahova, iar el realizator TV la Antena 2 Ploieşti, în anii 1999-2000.

Printre cei 86 de cetăţenii de onoare ai municipiului Ploieşti se află, la poziţia 49, şi un jurnalist, singurul de altfel. Este vorba de prietenul meu Gabi Dobre, pe vremea când eram colegi la acelaşi trust de presă - eu, director la Jurnalul de Prahova, iar el realizator TV la Antena 2 Ploieşti, în anii 1999-2000.

Printre cei 86 de cetăţenii de onoare ai municipiului Ploieşti se află, la poziţia 49, şi un jurnalist, singurul de altfel. Este vorba de prietenul meu Gabi Dobre, pe vremea când eram colegi la acelaşi trust de presă – eu, director la Jurnalul de Prahova, iar el realizator TV la Antena 2 Ploieşti, în anii 1999-2000.

- Publicitate -

 

Cu zece ani în urmă, Gabi, grav bolnav, a plecat în lumea îngerilor. Nu înainte de a-şi lansa ultima sa carte, intitulată "Viaţa e o luptă" – de la a cărei lansare vă prezint foto alăturată. Gabi de abia se ţinea pe picioare, aşa cum avea să fie şi la decernarea titlului de Cetăţean de Onoare, în ziua de 27 mai 2005, când, cu vocea stinsă, a mulţumit pentru titlul primit, spunând: " Vă urez la toţi sănătate!". Exact ceea ce nu mai avea el…

În memoria sa, Casa de cultură IL Caragiale a municipiului Ploieşti i-a continuat proiectul marelui jurnalist, proiect muzical ajuns, iată, la ediţia a XVI-a. Este vorba de "Festivalul Castanilor- in memoriam Gabi Dobre", care va avea loc în perioada 9-10 octombrie.2015, festival-concurs care se adresează grupurilor şi interpreţilor individuali de muzică folk cantautori din România.

Aşa cum se cuvenea, Primăria Ploieşti l-a omagiat şi ea prin denumirea unei micuţe străzi cu numele "Jurnalist Gabi Dobre".

- Publicitate -

Din păcate, una dintre cele două plăcuţe instalate pe această stradă, situată lângă Poşta Centrală, arată jalnic (vezi foto), ea fiind confecţionată dintr-o folie subţire de plastic!?!?.

Dacă mai există un pic de respect pentru Cetăţeanul de Onoare Jurnalist Gabi Dobre, Primăria Ploieşti trebuie să schimbe urgent folia de plastic cu o tăblţă din tablă, aşa cum e şi normal, de altfel.
text si foto: Ioan Popescu

Printre cei 86 de cetăţenii de onoare ai municipiului Ploieşti se află, la poziţia 49, şi un jurnalist, singurul de altfel. Este vorba de prietenul meu Gabi Dobre, pe vremea când eram colegi la acelaşi trust de presă - eu, director la Jurnalul de Prahova, iar el realizator TV la Antena 2 Ploieşti, în anii 1999-2000.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău