Criza de personal calificat, dar și necalificat din anumite regiuni ale României, face ca angajatorii să apeleze la soluții extreme. Una dintre ele este relocarea a mii de angajați din alte zone ale țării, titrează realitatea.net.
Companiile din industria auto din Transilvania au nevoie urgentă de muncitori pe care să îi angajeze în fabrici şi îi caută în regiunile cu şomaj ridicat, pentru că nu mai au suficient de multă forţă de muncă disponibilă în zona în care au investit, potrivit Ziarului Financiar. Salariile pornesc de la 1.000 de lei net pe lună, spune şeful Adecco, cea mai mare firmă de recrutare şi închiriere de forţă de muncă temporară din România. „Recrutăm din toată ţara oameni pe care să îi relocăm în oraşele din Transilvania. Avem nevoie de 1.500- 2.000 de muncitori", a spus Florin Godean, country manager al Adecco România, potrivit sursei citate. Cererile sunt, în general, pentru contracte până la finalul acestui an, iar costurile companiilor sunt semnificativ mai mari: pe lângă salariile şi pachetele de beneficii pe care le oferă angajaţilor, beneficii care includ tichete de masă, asigurări medicale, cafele în pauze şi, în unele cazuri, chiar masa de prânz, angajatorii plătesc şi cazarea şi transportul noilor angajaţi. El a mai explicat că atât în oraşele, cât şi în satele din Transilvania s-au dezvoltat poli industriali puternici care au absorbit toată forţa de muncă disponibilă din zonă, iar în momentul de faţă nu mai găsesc candidaţi.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































