Primăria Ploiești și Consiliul Județean Prahova ar putea accesa fonduri uriașe de la bugetul de stat pentru modernizarea sistemului de producere, transport şi distribuţie a energiei termice, dacă ar accesa Programul guvernamental ''Termoficare – căldură şi confort''. În ultimii nouă ani, cât a funcționat programul, nimănui din Casa Albă nu i-a păsat de această oportunitate.
Potrivit gandul.info, Guvernul a prelungit Programul ''Termoficare – căldură şi confort'' până în anul 2020, deoarece din suma totală de două miliarde o sută douăzeci de milioane lei, prevăzută iniţial pentru finanţarea programului, s-au alocat până în prezent aproximativ 420 de milioane lei. Programul guvernamental are ca obiective modernizarea, retehnologizarea şi dezvoltarea sistemelor centralizate de alimentare cu energie termică a localităţilor; eficientizarea, creşterea accesibilităţii şi îmbunătăţirea calităţii serviciului public de alimentare cu energie termică a localităţilor; promovarea surselor de producere a energiei în cogenerare de înaltă eficienţă, pe baza cererii de energie termică utilă, diminuarea consumului de resurse energetice fosile şi îndeplinirea angajamentelor României privind eficienţa energetică şi resursele regenerabile. În cadrul programului sunt cofinanţate de la bugetul de stat lucrări de investiţii realizate de unităţile administrativ-teritoriale în care furnizarea energiei termice către populaţie se realizează în sistem centralizat.
Așadar, pentru ca ploieștenii care locuiesc la blocurile racordate la sistemul centralizat de încălzire să plătească facturi mai mici, Primăria Ploiești și Consiliul Județean Prahova, proprietarii de drept ai retelei de termoficare, trebuie să acceseze aceste fonduri. Cum acest lucru nu s-a întâmplat în perioada 2006-2015, poate cineva din Casa Albă va citi aceste rânduri și va numi un manager de proiect capabil să depună un proiect prin care să acceseze o parte din cele 1,8 miliarde de lei disponibili.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































