Poate că ancheta ar fi fost definitivată la Poliție dacă s-ar fi făcut testul cu poligraful dar Inspecția Internă, prin șeful Lupu, a decis că trebuie să scape de acest dosar încă de ieri, dat fiind faptul că subiectul descoperit de ziarul nostru le va trimite a doua zi, adică astăzi, toată presa pe cap…lucru care s-a și întâmplat. Teama de a nu șifona imaginea Poliției coroborată cu hărțuirea victimei, doamna Popescu, care s-a trezit cu toată presa la poarta casei, a dus la îngreunarea aflării adevărului. Date fiind aceste două elemente, dacă nimeni nu va recunoaște fapta cazul nu va fi finalizat, lipsind probele.
S-a stabilit că a fost doar un infractor
S-o luăm cu începutul. Casa femeii a fost spartă iar infractorul a forțat un geam termopan, a intrat în casă și a furat patru milioane de lei, un ceas și câteva bijuterii. Valoare prejudiciului aproximativ 80 de milioane de lei. Polițiștii au avut noroc. Un vecin avea o cameră video care supraveghea zona și astfel anchetatorii au observat că infractorul a venit cu o mașină pe care a parcat-o în capătul străzii, a mers pe jos până la poartă, a sunat ca să se asigure că nu este nimeni acasă, apoi a dat spargerea. Aproape 100% infractorul avea informații că nu este nimeni acasă.
Polițistul Cramăr era în cameră singur când a dispărut aurul
Femeia a observat spargerea și a sesizat poliția. Cercetarea la fața locului (CFL) a fost făcută de cinci polițiști: Tănase, Crăciun și Petrache de la Biroul de Investigații Criminale iar de la Biroul Criminalistic polițiștii Albu și Cramăr. Conform procedurilor, la cercetările judiciare criminaliștii sunt cei care intră primii, strâng probe, apoi pleacă. Rămân judiciariștii pentru a continua cercetările. Ei bine, momentul cheie, în opinia anchetatorilor, îl reprezintă acela în care femeia găsește punguța cu bijuteriile care nu fusese descoperită de hoț. În acea pungă se aflau cutiuțe în care erau bijuteriile, mult mai valoroase decât cele furate. Valoarea lor: aproximativ 200 de milioane de lei vechi. Probabil bucuroasă, femeia arată aurul polițistului Albu dar nu observă că polițistul Cramăr se află în camera respectivă. Iese în bucătărie unde este luată la întrebări de judiciariști. Când este întrebată dacă poate descrie obiectele furate, victima spune că i s-a furat și o pereche de cercei cu o formă ciudată pe care nu o poate descrie dar le poate arăta forma întrucât seamănă cu altă pereche de cercei care se află în punga găsită. Intră în cameră dar aurul dispăruse. Atunci au început să fie cercetați polițiștii.
Polițistul Albu recunoaște că a văzut bijuteriile
Sosesc la fața locului superiorii, printre care și șeful Poliției Ploiești, comisarul șef Alexandru Șteoalfă. Polițistul Cramăr, care plecase cu Albu la alt caz, devine principalul suspect, pentru că a rămas singur în cameră cu bijuteriile. Chiar dacă ar fi avut timp , fiind plecat, să ascundă obiectele furate, polițistul este chemat înapoi la fața locului. La fel și polițistul Albu. Judiciariștii spuneau că nu știu nimic de aur, în sensul că nu au văzut punga dar, având în vedere că până la constatarea dispariției bijuteriilor s-au plimbat căutând indicii la locul faptei, nu se știe dacă au intrat sau nu în camera cu bijuteriile deci devin suspecți. La fel, suspect este și fiul victimei despre care nu se știe dacă a intrat sau nu, la fel ca judiciariștii, în camera respectivă. Un lucru este cert. Punga a dispărut, declarația victimei fiind confirmată de polițistul Albu.
Fiul victimei devine suspect
Toate articolele vestimentare găsite aruncate la întâmplare au fost strânse de polițiști și puse pe un pat. După constatarea dispariției bijuteriilor, fiul victimei (Vlad Popescu 18 ani) propune anchetatorilor să caute bijuteriile. În scurt timp acesta găsește punga ascunsă sub articolele vestimentare de pe pat. Având în vedere că acestea au fost strânse de polițiști, era imposibil ca punga cu bijuterii să fi ajuns acolo accidental. În pungă s-au găsit doar bijuterii care nu era din aur ci dintr-un material asemănător, dar nu şi restul bijuteriilor. Atunci a devenit suspect Vlad, polițiștii crezând că acesta a știut că acele bijuterii nu erau din aur și de aceea nu le luase. Desigur, mai exista și ipoteza conform căreia cel care luase aurul nu a mai avut timp să ia și acele bijuterii. Alt motiv pentru care băiatul este bănuit: la un moment dat, a spus că are nevoie să se ducă la toaletă dar, dând nas în nas cu Șteoalfă, care era în apropiera băii, face cale întoarsă. Și în sfârșit un al treilea motiv, când victima a cerut percheziția corporală a ei și a fiului precum și testarea cu poligraful, fiul s-ar fi înroșit la față și nu ar fi fost de acord cu acele măsuri. Acestea sunt indicii, nu probe, descrise în psiholgia judiciară ca fiind concludente la stabilirea vinovăției infractorilor.
Principalul suspect rămâne polițistul Cramăr
Judiciariștii folosesc și logica la stabilirea cercului de suspecți. Polițistul Cramăr este suspect pentru că, deși se afla în cameră când femeia a descoperit aurul și l-a arătat anchetatorului Albu, susține că nu a văzut nimic. Fiind singur în cameră când victima a plecat în bucătăria unde se aflau judiciariștii devine principalul suspect. De altfel, când s-a propus testarea cu detectorul de minciuni acesta a ezitat, având comportamentul specific celui care are ceva de ascuns, conform psihologiei judiciare după care anchetatorii l-au inclus și pe fiul victimei în cercul suspecților. Cât despre ceilalți polițiști, nu s-a putut stabili dacă au intrat sau nu în acea cameră și, dat fiind faptul că nu se știe cu exactitate momentul sustragerii bijuteriilor, devin și ei suspecți în momentul în care aurul apare ca prin minune aruncat pe jos, dovada clară că a fost sustras din pungă și ulterior lăsat de cineva la întâmplare. La fel, nu s-a putut stabili care a fost ultima persoană aflată în zona unde au reapărut bijuteriile.
(Articol realizat cu sprijinul Poliției Prahova)
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























