Fermierii primesc bani de la stat

Fermierii

Fermierii vor primi în a doua parte a lunii octombrie avansuri pentru plăţile la hectar în valoare totală de aproximativ 692 de milioane de euro, respectiv 79 de euro pe hectar, a declarat vineri ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, la conferinţa Mediafax Talks about Agriculture.

- Publicitate -

"Îmi spuneau fermierii că mare parte din producţie este stocată, dar nu sunt mulţumiţi de preţurile din piaţă şi şi-ar dori să aibă resurse să înceapă campania fără să fie nevoiţi să vândă la un preţ care nu este convenabil", a declarat Constantin.

El a anunţat că începând din 16 octombrie, aproape 1,05 milioane de fermieri care au depus cerere de plată la APIA vor primi avansuri însemnând 79 de euro pe hectar.

Suma totală care va ajunge la fermieri este de 692 de milioane de euro, reprezentând avansul de la plata directă pe suprafaţă.

- Publicitate -

Ministrul a adăugat că fondurile vor ajunge în interval de două săptămâni de la începerea plăţilor în conturile fermierilor.

sursa: realitatea.net

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău