Mai este viabil sistemul centralizat de încălzire? Studiu de caz Dalkia

tarife

Tot mai multe primării din țară sunt nevoite, din cauza datoriilor uriașe acumulate în timp, să renunțe la sistemul centralizat de încălzire, ultima pe listă fiind Reșița. În acest context, este cazul ca și cei 50.000 de proprietari de apartamente din Ploiești, racordate la SACET, să-și facă griji? Reprezentanții Dalkia susțin că investițiile din ultimul deceniu permit o exploatare eficientă a sistemului, la cele mai mici tarife din țară.

- Publicitate -

Recent, consilierii locali din Reșița au votat proiectul privind „renunţarea la sistemul centralizat de alimentare cu energie termică şi înlocuirea acestuia cu unul individual“. Motivul îl reprezintă datoriile de 6,8 milioane de lei acumulate în ultima perioadă de societatea care administra furnizarea energiei termice a orașului. În urma acestei decizii, instituțiile publice vor fi nevoite să-și monteze centrale termice proprii, în timp ce peste 1.000 de consumatori casnici s-au trezit peste noapte fără apă caldă, iar la iarnă nu vor mai avea căldură. Situația nu este singulară nici măcar în Prahova. În anii 2000, în orașe importante precum Câmpina, Mizil sau Plopeni, locuitorii au fost nevoiți să-și monteze centrale termice sau sobe după ce societățile publice de termoficare au dat faliment, primăriile dovedindu-se incapabile să le gestioneze eficient. Se poate repeta acest scenariu și la Ploiești?
Reprezentanții companiei Dalkia Termo Prahova, care administrează acest serviciu, dau asigurări că, în urma investițiilor efectuate în ultimii zece ani pentru modernizarea și eficientizarea sistemului, acesta rămâne cea mai ieftină și sigură soluție de furnizare a energiei termice pentru popuație și instituții publice, precum școli, grădinițe și spitale. Argumentele Dalkia sunt:
– 15 km de rețea de transport și distribuție înlocuiți; 
– Creșterea gradului de continuitate în furnizare de la 94, 20% în 2004 la 99,52% în 2013;
– Scăderea emisiilor de CO2 cu 3,5 milioane de tone (emisiile unui Logan care face înconjurul Terrei de 2000 de ori);
– 100.000 de apeluri primite de la clienții noștri de la lansarea Centrului de Apel în 2005;
– Implementarea sistemului integrat de citire radio al contoarelor de energie termică (5000 unități din 5300 existente, adică 95% din total)
– Monitorizare constantă online a tuturor echipamentelor de producție (SCADA)
– Conectarea la Transgaz  (eliminarea tarifului de distribuție și deci diminuarea prețului de achiziție a gazului metan) – in 2007
–  Reducerea pierderilor de apă din rețea (de la 34% la 22%)
În ceea ce privește tariful practicat de Dalkia pentru producția și transportul agentului termic – 275 lei/Gcal, acesta se numără printre cele mai mici din țară (vezi tabelul comparativ de mai sus).
 

 

 

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău