Investiţie de „criză” / Două milioane de euro pentru o sală de şedinţe

Conducerea Consiliului Judeţean Prahova sfidează criza şi alocă în total peste nouă milioane de lei pentru modernizarea unei săli de şedinţă.

 

Şedinţa de ieri a Consiliului Judeţean Prahova s-a transformat într-un scandal provocat de un proiect prin care se alocau două milioane de lei din cele nouă estimate pentru modernizarea unei săli de şedinţe din incinta sediului instituţiei. „Cu 20 de miliarde de lei vechi se pot face alte lucruri pe timp de criză, cum ar fi finalizarea unor lucrări de investiţii în infrastructură”, a susţinut consilierul PDL Radu Ionescu. De partea cealaltă, consilierul PSD Constantin Nemeş a invocat stadiul avansat de degradare al sălii de 500 de locuri, care găzduieşte periodic întâlnirile primarilor cu conducerea judeţului. „La cum arată acum, această sală trebuie modernizată urgent” a spus Nemeş, care a fost susţinut şi de vicepreşedintele PNL al Consiliului Judeţean Prahova, Adrian Semcu. Până la urmă, proiectul de hotărâre a fost votat de aleşii PSD, PNL şi PNG, urmând ca în următorii doi ani să fie alocate alte şapte milioane de lei pentru finalizarea lucrărilor de modernizare ce vor fi începute în această toamnă.  

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău