Efectele crizei / Viticultorii prahoveni rămân cu strugurii nevânduţi

Viticultorii prahoveni se confruntă în această perioadă cu o situaţie fără precedent. Din cauza crizei economice, ei nu-şi mai găsesc cumpărători pentru producţia de struguri şi de vin. Asta chiar dacă preţurile au scăzut aproape la jumătate faţă de toamna trecută.

 

Astfel, pe marginea DN 1 B, care leagă Ploieştiul de Buzău, pe raza localităţii Valea Călugărească, un kilogram de struguri se vinde la preţuri cuprinse între 30 şi 35 de bani, iar un litru de vin cu 3 lei. „Chiar şi la banii ăştia nu avem cumpărători. E jale mare. Cred că nici un sfert din producţie nu o vom putea valorifica”, spune Andrei Pană, unul dintre numeroşii viticultori prahoveni hotărâţi să abandoneze această activitate neprofitabilă. „Din păcate, la sediul direcţiei vin zilnic producătorii de struguri nemulţumiţi că nu îşi pot vinde recolta, care a fost mai bună decât anul trecut. Preţurile au scăzut cu 50%, iar unii au intrat în faliment din cauza faptului că marii producători de vinuri nu le-au plătit nici măcar strugurii livraţi anul trecut”, a declarat Marian Marcu, purtătorul de cuvânt al Direcţiei Agricole Prahova. Deşi viticultorii au cerut sprijinul financiar al Ministerului Agriculturii, ei nu beneficiază decât de o subvenţie de 500 de lei la hectar pentru cumpărarea tratamentelor fitosanitare, costurile de producţie fiind estimate la 2500 de lei la hectar. Din această cauză, anul acesta, aproape 10% din suprafaţa viticolă a judeţului, de 8.000 de hectare, a rămas necultivată.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău