În timp ce guvernul negociază cu sindicatele din sistemul bugetar acordarea a zece zile fără plată pentru reducerea cheltuielilor de salarizare, în sectorul privat această măsură a fost deja pusă în aplicare.
Este cazul lanţului de magazine Selgros, unde fiecare angajat va fi obligat să-şi ia un concediu fără plată de 12 zile. „Am negociat cu conducerea cea mai bună soluţie pentru reducerea costurilor. Este vorba de câte patru zile lucrătoare neplătite lunar, în perioada septembrie-noiembrie, pe care salariaţii sunt obligaţi să şi le ia”, a declarat Laurenţiu Eftimie, preşedintele sindicatului Selgros Ploieşti.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























