Dacă până acum tinerii erau cei care îşi ofereau serviciile în campanie, în ultima vreme din ce în ce mai mulţi pensionari sau şomeri şi-au făcut din lipirea de afişe sau participarea la mitinguri o sursă temporară de venituri. Angajarea se face de obicei pentru câteva săptămâni, iar “simpatizanţii” pot primi sume de până la 1.000 de lei, în funcţie de perioada contractată. Plata se face, bineînţeles, la negru. Cum sumele diferă de la partid la partid, vă prezentăm în continuare bursa sumelor pe care partidele le oferă ca să ştiţi cum negociaţi.
Etalonul nostru este simplul “simpatizant”, adică acela care participă vizibil şi nemijlocit la campanie. Un fel de fişă a postului standard la toate partidele ar arăta astfel: lipeşte afişe, pune scrisori în plicuri, distribuie scrisorile şi materialele promoţionale ale partidului, participă la mitingurile electorale, aplaudă, strigă urale, sloganuri şi lozinci, poartă steaguri, veste, fesuri, fulare cu culorile partidului sau ale candidatului. De la caz la caz, pot apărea sarcini specifice cum ar fi huiduirea adversarilor politici şi împărţirea de materiale “otrăvite”, însă acestea sunt remunerate separat. Pentru astfel de îndeletniciri PNL plăteşte între 35 şi 40 de lei pe oră, la PDL se plăteşte între 25 şi 30 de lei pe oră. La PSD situaţia este puţin diferită. Indiferent de numărul de ore lucrate, primeşti 1.000 de lei pentru două luni de campanie. Banii se dau la negru, bineînţeles.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























