Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) se va întâlni astăzi începând cu ora 21:00 cu reprezentanţii Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Inovării. Aceasta este prima întâlnire după protestele de la începutul lunii aprilie în care peste 3000 de studenţi din 11 centre universitare au ieşit in stradă pentru drepturile lor.
Printre cele mai importante subiecte se numără:
1. Creşterea subvenţiei de cămine – cantine, în raport cu inflaţia;
2. Creşterea finanţării de bază în raport cu inflaţia, pentru a evita creşterea nejustificată a taxelor în Învăţământului Superior;
3. Constituirea până la data de 30 aprilie, a unei comisii de lucru la nivel de MECI, care să cuprindă în egală măsură reprezentanţi ai federaţiilor studenţeşti, comisie care va elabora noi mecanisme de finanţare a învăţământului superior;
4. Elaborarea unei metodologii de echivalare a studiilor pre-Bologna cu sistemul de credite ECTS;
5. Consultarea tuturor actorilor ce pot contribui la finalizarea proiectului Legii Învăţământului Superior până în august 2009, după un calendar clar;
6. Respectarea strategiei pentru educaţie, respectiv demararea activităţilor pentru implementarea acesteia;
7. Semnarea de urgenţă a unui protocol în care să fie stipulate mecanismele de lucru între MECI şi federaţiile studenţeşti;
8. Stabilirea unui Secretar de Stat pe Învăţământul Superior, si a unui consilier care să aibă în atribuţii şi relaţionarea cu federaţiile studenţeşti;
9. Clarificarea situaţiei burselor – exista universităţi unde banii nu au ajuns;
10. Rectificarea bugetară.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























