Pentru formarea unei comisii de anchetă privind cheltuirea banilor publici cu ocazia „Zilelor Ploieştiului” este nevoie de votul a 14 din cei 27 de consilieri locali. Cum PD-L are 11 consilieri, ar fi nevoie de o coaliţie PSD-PNL-PNG pentru ca proiectul iniţiat de aleşii PSD să treacă. www.observatorulph.ro a obţinut punctele de vedere ale reprezentanţilor celor trei partide.
Primul intervievat de www.observatorulph.ro a fost Ion Eparu, unul dintre iniţiatorii proiectului privind formarea comisiei de anchetă. „Am cerut înfiinţarea unei comisii de anchetă după ce solicitările noastre în calitate de consilieri şi cetăţeni pe Legea 544 de a afla cum s-au cheltuit banii au fost ignorate de conducerea Primăriei Ploieşti”, a declarat Eparu. „Din punctul nostru de vedere, orice comisie care să facă lumină în cheltuirea banului public este binevenită”, a precizat şi consilierul PNL Iulian Teodorescu, care a lăsat de înţeles că va vota proiectul respectiv. De aceeaşi părere a fost şi consilierul PNG-CD, Iulian Bolocan. „Încă nu am văzut proiectul de hotărâre, însă nu pot să fiu împotriva unei verificări de acest gen”, a declarat Bolocan. Pentru Zilele Ploieştiului, desfăşurate în perioada 29-31 mai, au fost alocaţi de la bugetul local 600.000 de lei.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























