Explozia şomajului şi scăderea veniturilor majorităţii ploieştenilor din cauza crizei se reflectă în numărul tot mai mare al datornicilor la întreţinere. „Faţă de anul trecut s-a dublat volumul restanţelor la operatorii de utilităţi. Doar în anii 90 am mai avut o astfel de situaţie, când oamenii nu mai aveau bani să plătească întreţinerea”, susţine Ion Stan, preşedintele Uniunii Asociaţiei de Proprietari (UAP) din Ploieşti.
Numai la operatorul de salubritate Veolia Servicii de Mediu figurează pe lista datornicilor peste 400 de asociaţii de proprietari, ale căror restanţe depăşesc două milioane de lei. O parte din banii cu care ar fi trebuit plătite facturile la utilităţi a ajuns în buzunarele administratorilor certaţi cu legea. Este cazul locatarilor blocului 88 de pe strada Lacul Bâlea, care au rămas ieri fără apă caldă menajeră pentru că fostul administrator, Adriana Stoenescu, şi-a însuşit 20.000 de lei din banii asociaţiei de proprietari. „Suntem disperaţi pentru că intrăm în iarnă cu datorii enorme la gunoi, apă caldă şi căldură. Eu nu pot să mai plătesc încă odată facturile neachitate de administrator, care a dispărut cu banii noştri”, se plânge Georgeta Enache, unul dintre proprietarii blocului respectiv. Potrivit conducerii UAP Ploieşti, în această situaţie se regăsesc 11 asociaţii de proprietari, ai căror administratori au făcut o pagubă de aproape un milion de lei. Pentru că procedura de recuperare a prejudiciilor produse de administratori este complicată, fiind nevoie de expertize şi anchete ale poliţiei, locatarii riscă să rămână fără utilităţi în această toamnă.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























