Criza face ravagii printre prahoveni / Băncile scot la licitaţie casele restanţierilor

Lipsa banilor şi disponibilizările în masă i-a adus pe mulţi prahoveni cu restanţe la bănci în pragul disperării, aceştia pierzându-şi toată agoniseala de-o viaţă în urma unui proces. În ultima perioadă, ziarele de mică publicitate prahovene sunt asaltate de anunţuri postate de bănci în care sunt scoase la licitaţie imobile şi bunuri câştigate în instanţă de la restanţierii la bănci.

Astfel, un teren de 433 mp, o casă de 134 mp şi un garaj de 65 mp din comuna Filipeştii de Târg aparţinând unei familii cu restanţe la bănci sunt scoase la licitaţie pentru suma de 28.500 de euro. Un alt anunţ, o altă licitaţie. În Moara Nouă, un teren de 1.462 de mp, o construcţie de 126,28 de mp şi un spaţiu comercial de 34, 03 mp sunt scoase la licitaţie de către bancă la preţul de pornire de 144.000 de lei. „Am rămas fără servici de aproape o lună de zile. Trăiesc cu frica în sân ca nu cumva, vreodată, să vină banca şi să îmi ia casa pentru creditul la care am restanţe. E greu… Fac tot posibilul să mai dau din restanţe, dar e dificil”, mărturiseşte o ploieşteancă pe un forum al datornicilor la bănci.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău