După curățenia generală făcută cu ocazia controlului de la Ministerul Sănătății, zeci de pacienți, cadre medicale și personal auxiliar de pe secția de Gastroenterologie a Spitalului Județean Ploiești au protestat, în această după amiază, împotriva recomandării comisiei de control care prevede mutarea secțiilor de pe Buna Vestire într-o altă locație.
Zeci de persoane s-au strâns pe holurile Secției de Gastroenterologie de pe Buna Vestire și în curtea spitalului pentru a-și manifesta dorința ca secția să nu fie mutată din locația, până mai ieri, de-a dreptul insalubră. Astăzi, culmea, saloanele și holurile secției erau curățate, în aer persista un miros de parfum iar toată lumea își dorea ca secția să rămână acolo unde este. Imediat după izbucnirea protestului în miniatură al pacienților, vicepreședintele CJ Prahova, Laurențiu Rebega, și consilierul județean Gheorghe Neaga au venit la fața locului pentru a sta de vorbă cu protestatarii și a le explica situația. Reprezentanții Consiliului Județean i-au asigurat pe oameni că nu calitatea actului medical este de vină pentru posibila mutare a secției din locația Buna Vestire ci starea degradabilă a clădirii. Vezi mai jos un fragment din discuția purtată între reprezentanții CJ Prahova și nemulțumiții de la Gastroenterologie.
Iată cum arată holul de la intrarea în secția Gastroenterologie în această seară, după controlul Ministerului Sănătății desfășurat săptămânile trecute.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























