Telefonul mobil dăunează grav fericirii

telefon mobil

Un studiu american atrage atenția asupra faptului că fericirea și telefonul mobil nu fac casă bună, persoanele "conectate" fiind cel mai puțin fericite, relatează 7sur7.be.

- Publicitate -

La realizarea studiului, cercetătorii au analizat viața a 500 de studenți. Cei care petrec cel mai mult timp verificându-și apelurile și mesajele pe telefonul mobil sunt mai nervoși decât cei care reușesc să se "deconecteze" total.

De fapt hiperconectarea ar fi un cerc vicios. Studenții care reacționează prea mult la mesajele și apelurile trimise de prieteni se simt obligați să rămână conectați, lucru care ar duce la presiune suplimentară și un important stres. "Este ca și cum aș avea o obligație suplimentară în viață", spune un student

sursa: realitatea.net

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău