Scandal la bloc. O bătrână cere intervenţia Primăriei Ploieşti

De ani de zile, o pensionară de 75 de ani, care locuieşte la ultimul etaj al blocului 141 A2  din Malul Roşu, duce un  "război" cu administratorul, care refuză să repare acoperişul imobilului cu patru etaje.

- Publicitate -

Maria State susţine că problemele au început în anul 2002. De atunci, ori de câte ori plouă, apa se infiltrează în apartament, prin acoperişul neizolat, provocând pagube însemnate. Situaţia s-a agravat atunci când vecinii au decis să-şi izoleze termic apartamentele. Astfel, muncitorii chemaţi să efectueze operaţiunea au ancorat cablurile de susţinere de  acoperişul blocului şi de coşurile de aerisire, distrugând cartonul care asigura izolaţia. După ce s-a săturat să tot suporte din buzunarul său costurile reparaţiei acoperişului, Maria State a refuzat să mai plătească întreţinerea până ce asociaţia de proprietari va rezolva problema. Administratorul nici nu a vrut să audă de aşa ceva şi i-a comunicat sec: „Nu e problema mea. Locatarii trebuie să plătească reparaţia. Singura mea obligaţie este să încasez banii din cheltuielile cu întreţinerea”. În timp ce bătrâna a acumulat datorii de peste 2000 de lei la întreţinere, acoperişul a rămas tot nereparat. "Mi-e groază să mă gândesc cum va arăta apartamentul meu după ploi sau după topirea zăpezii, la primăvară", a declarat Maria State. Aceasta susţine că a cerut sprijinul Uniunii Asociaţiilor de Proprietari din Ploieşti, însă fără niciun rezultat. Maria State vrea acum ca Primăria Ploieşti să se implice în acest caz, prin intermediul departamentului care se ocupă de problemele asociaţiilor de proprietari.

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău