Din 1 octombrie noi scumpiri îi aşteaptă pe români – alimentele, factura la gaz şi întreţinerea lunară sunt doar câteva dintre lucrurile pentru care vom scoate mai mulţi bani din buzunare.
Gazele vor fi mai scumpe din 1 octombrie cu 1% pentru populaţie şi cu 2% pentru companii, transmite Realitatea TV. Scumpirile la gaze pe segmentul industrial vor aduce un efect în lanţ şi în privinţa scumpirii anumitor produse alimentare.
Tot de la 1 octombrie, studenţii vor plăti mai mult pentru chiria în căminele studenţeşti. Creşterea aplicată de universităţi este, în medie, de 10 procente.
Majoritatea universităţilor din România au crescut nu doar taxele de cămin, ci şi taxele de studiu, potrivit unui studiu recent.
Tot din 1 octombrie intră în vigoare şi penalităţile la taxele şi impozitele locale – cei care nu şi-au achitat obligaţiile fiscale pe locuinţe, terenuri şi maşini vor achita 2% din sumă pentru fiecare zi de întârziere.
Din a doua parte a lunii octombrie este posibil ca şi costul rovinietei plătite de şoferii de autoturisme să crească cu până la 66%, potrivit unui nou proiect DPIIS de modificare a legislaţiei privind tarifele de utilizare a infrastructurii rutiere.
sursa: realitatea.net
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































