Ce măsură a luat Bădescu după articolul Angajarea în Primăria Ploieşti, misiune imposibilă

După ce observatorulph.ro a publicat sesizarea unei absolvente de ASE, care a vrut să participe la un concurs organizat, pe şest, de Primăria Ploieşti, pentru un post de consilier debutant, Municipalitatea a publicat pe site anunţurile de angajare, însă o parte din bibliografie rămâne, în continuare, la secret. 

- Publicitate -

CUM A DEVENIT ANGAJAREA ÎN PRIMĂRIA PLOIEŞTI O MISIUNE IMPOSIBILĂ

O cititoare a observatorulph.ro ne-a transmis ieri o sesizare prin care atrăgea atenţia asupra lipsei de transparenţă a Primăriei Ploieşti în ceea ce priveşte angajările. "Astazi am fost in cadrul Primariei Ploiesti la Serviciul Resurse Umane al Serviciului Public Local Comunitar de Evidenta Persoanelor Ploiesti pentru a consulta bibliografia postului de consilier, grad profesional DEBUTANT. In afara faptului ca procedura nu este respectata, avand in vedere ca nu este afisata la avizier, precum reglementeaza legea 611/2008, ea fiind oferita doar la cerere in cadrul Serviciului Resurse Umane, am ramas uimita sa vad ca pentru a deveni consilier debutant in administratia publica trebuie sa invat nu mai putin de 17 Legi, Ordonante, Hotarari ale Guvernului" a povestit absolventa de ASE.
Scrisoarea, care a fost citită de peste 600 de vizitatori unici în mai puţin de 24 de ore de la publicarea pe observatorulph.ro, a determinat conducerea Primăriei Ploieşti să publice pe site-ul instituţiei anunţurile privind angajările, însă bibliografia este disponibilă online doar pentru anumite posturi scoase la concurs.

Bibliografia pentru anumite posturi scoase la concurs nu a fost publicată şi pe site-ul Primăriei Ploieşti – DOVADA

- Publicitate -

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău