Peste 7.200 de ploieșteni s-au deconectat, în decursul timpului, de la Dalkia, iar lucrul acesta nu-i de bun augur pentru societate. Aceasta a solicitat sprijin municipalității ploieștene, care vrea, acum, să stabilească reguli clare în cazul deconectărilor.
În primă fază, municipalitatea propune înființarea unei comisii speciale care să analizeze fiecare caz de debransare ilegală. Potrivit unei situații prezentate de SC Dalkia, numărul deconectărilor ilegale a ajuns la 3.164 de apartamente, iar a celor legale la 4.062 de apartamente. Comisia specială care ar urma să funcționeze la Ploiești va fi formată din cinci membri ai Consiliului Local și va fi completată cu reprezentanți ai executivului numiți prin dispoziție de primar. Mai mult ca sigur, municipalitatea ia in calcul si viitoarea situatie din aceasta iarna, ca urmare a pretului mare al gigacaloriei, lucru care va favoriza cresterea numarului de debransari.
Căldură mai scumpă cu 43% pentru ploieştenii de la bloc?
Scopul principal al noii comisii este de a stabili regulile de deconectare de la sistemul centralizat de încălzire, care să cuprindă mai multe condiții cumulative. Potrivit aceleeași situații, numărul de apartamente din municipiul Ploiești racordate la sistemul public centralizat este de aproximativ 60.000. Propunerea va intra în dezbatere la ședința Consiliului Local din 27 august.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































