A şocat medicii, după ce a fost atacat de o pisică

Ieşenii sunt în alertă după ce s-au depistat două focare de rabie pe raza municipiului. Un bărbat de 66 de ani s-a prezentat în Unitatea de Primire Urgenţe (UPU) a Spitalului "Sf. Spiridon" cu o leziune la mână, după ce a fost atacat de o pisică. Gestul bărbatului i-a îngrozit pe medici.

- Publicitate -

Ieşenii sunt în alertă după ce s-au depistat două focare de rabie pe raza municipiului. Un bărbat de 66 de ani s-a prezentat în Unitatea de Primire Urgenţe (UPU) a Spitalului "Sf. Spiridon" cu o leziune la mână, după ce a fost atacat de o pisică. Gestul bărbatului i-a îngrozit pe medici.

Pacientul a ajuns la noi cu o plagă muşcată la degetul mare de la mână. I s-a administrat vaccin antitetanic şi a fost trimis la Spitalul de Boli Infecţioase pentru urmărire antirabică“, a precizat conf. dr. Diana Cimpoeşu, medic-şef UPU-SMURD.

Până să fie investigat însă, bărbatul a băgat groaza în medici, scrie ziaruldeiasi.ro. Din senin, a scos dintr-o pungă capul pisicii care l-ar fi muşcat. Singura explicaţie pe care au găsit-o medicii pentru acest gest a fost că bărbatul a adus capul animalului pentru a fi supus necropsiei. Indiferent de justificările pacientului, preţ de câteva clipe inima specialiştilor a stat în loc. Nu s-a pus deocamdată un diagnostic exact, însă reprezentanţii Direcţiei Sanitar Veterinare au fost sesizaţi.

- Publicitate -

sursa: realitatea.ent

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău