Panică în microbuzul care coboară la Salina Slănic. Un geam s-a făcut țăndări, mașina fiind plină cu turiști (VIDEO)

interior microbuz salina slanic
Turiștii care coborau în subteran s-au speriat îngrozitor

Un incident care a băgat, din nou, spaima în oameni a avut loc la coborârea în Salina Slănic. Geamul mașinii cu care turiștii se îndreptau spre mină s-a făcut țăndări, asta în condițiile în care microbuzul era plin. De ani de zile, autoritățile se chinuie să refacă liftul, după accidentul din august 2014. Coborârea în subteran se face cu microbuze vechi, pline de rugină, cu tapițeria murdară și în care miroase îngrozitor a gaze.

- Publicitate -

Incidentul a avut loc pe 17 aprilie. Panicați, oamenii l-au luat la rost șofer, după ce geamul lateral al microbuzului s-a făcut țăndări în mers. Singura replică pe care cel aflat la volan a putut să o dea pasagerilor speriați a fost că va circula mai încet până la destinație.

Citește și: În Salina Slănic, locul cu cel mai pur aer de pe planetă, se coboară cu aceleași microbuze jalnice. De 9 ani se încearcă refacerea liftului

Episodul readuce în atenția oamenilor starea precară a microbuzelor care asigură transportul sutelor de turiști în mina Slănic. Coborârea la o adâncime de 210 de metri sub pământ, în locul unde există un microclimat de aer sărat, ideal pentru tratarea bolilor pulmonare, se face cu niște vehicule aflate într-o stare deplorabilă. Mâncate de rugină, extrem de vechi, murdare și, mai nou, cu geamuri care pică în mers, punând călătorii în pericol. Din fericire, incidentul de zilele trecute nu s-a soldat cu victime, însă, turiștii s-au speriat îngrozitor.

În urmă cu 9 ani, ascensorul care transporta turiștii în subteran s-a prăbușit cu 2 copii si 6 adulți. Cabina s-a dus, practic, în gol ca o ghiulea. De atunci, autoritățile se chinuie să  consolideze puțul liftului care coboară în mină.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.