Angajații din Prefectura Prahova protestează, luni, prin încetarea colectivă și voluntară a lucrului.
La nivel național, personalul din prefecturi a intrat în grevă generală.
Greva generală la Prefectura Prahova a fost declanșată luni pe fondul nemulțumirilor salariale.
Protestul a fost declanșat de angajații afiliați la Sindicatul Egalitatea. La protestul de la Prefectura Prahova participă 17 de persoane dintr-un total de 40 de angajați.
Principala doleanță este trecerea personalului din prefecturi din categoria funcțiilor teritoriale în cea a funcțiilor de stat.
Angajații din Prefectură susțin că salarizarea la nivelul instituției este cea mai mică în comparație cu alte instituții din administrația locală.
Angajații de la Prefectura Prahova au ales sa protesteze în tăcere. Niciun angajat din instituție, participant la protest, nu a dorit sa comenteze în vreun fel.
Aceștia au susținut doar că s-au alăturat protestului declanșat la nivel național de Sindicatul Egalitatea.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































