Cum a încercat o fostă ministră să-și scape soțul de o amendă rutieră. Dosarul a ajuns la DNA

politia rutiera actiune

Libertatea.ro a relatat în ediția de astăzi cazul fostului ministru al Sănătății, Sorina Pintea, care a încercat să-și salveze soțul de o amendă pentru depășirea limitei de viteză în localitate spunându-le polițiștilor rutieri că ea este ministru și apelând la șeful acestora pentru rezolvarea situației. Cazul s-a finalizat cu o anchetă DNA.

- Publicitate -

Potrivit datelor din dosar, incidentul s-a petrecut în după-amiaza de 28 iulie 2018. Sorina Pintea era ministru al sănătății în funcție.

Agenții rutieri au observat o coloană de autovehicule și un autoturism marca Volvo înmatriculat în județul Maramureș care s-a angajat în depășirea coloanei, trecând peste linia continuă și peste trecerea pentru pietoni semnalizată prin indicator rutier și marcaj.

Radarul a surprins autoturismul în timp ce rula cu 99 km/h în condițiile în care se afla în localitate. iar limita de viteză era de 50 km/h.

- Publicitate -

Unul dintre polițiști a oprit autoturismul și i-a solicitat conducătorului auto să-i prezinte documentele personale și ale autoturismului. La volan se afla soțul Sorinei Pintea. Agentul l-a anunțat pe conducătorul auto motivul pentru care a fost oprit. Potrivit DNA, Sorina Pintea a intervenit în discuția dintre soț și agentul de circulație.

„I-a spus că deține funcția de ministru al sănătății, fără a-i transmite numele sau alte date. Răspunsul agentului a fost ”Sănătate”, după care, cu actele primite de la conducătorul auto, a revenit la autospecială. A început efectuarea verificărilor conform procedurilor, respectiv vizualizarea imaginilor video și verificarea conducătorului auto și autoturismului în bazele de date”, au notat procurorii DNA în rechizitoriu.

Polițistul a întocmit procesul-verbal, sancționând șoferul cu 580 de lei pentru una dintre contravenții și avertisment pentru cealaltă. Totodată a dispus reținerea permisului de conducere pentru depășirea neregulamentară.

În momentul în care polițistul l-a întrebat pe soțul Sorinei Pintea dacă are obiecțiuni, acesta a răspuns negativ, dar a refuzat să primească și să semneze procesul-verbal. Din acest motiv, polițiștii au oprit un alt autoturism, șoferul acestuia fiind rugat să asiste în calitate de martor la refuzul semnării procesului-verbal de constatare.

- Publicitate -

La finalul procedurii și în momentul restituirii documentelor, Sorina Pintea „a transmis pe un ton răspicat” polițiștilor că ea se grăbește și a trebuit să aștepte 20 de minute.

„Aceasta s-a arătat foarte revoltată motivând că este reținută și că are treburi importante de făcut. În același timp, i-a transmis că nu va pleca de la fața locului până ce nu va sosi inspectorul șef Rus Mircea Ion”, se menționează în rechizitoriul procurorilor DNA.

Polițiștii au declarat la audieri că era pentru prima dată când șeful inspectoratului se deplasa în teren la constatarea unei banale contravenții rutiere și tot pentru prima dată când declanșarea procedurii disciplinare cu o asemenea rapiditate.

Cazul a ajuns în atenția DNA în urma unui denunț formulat de fostul șef al secției de poliție unde lucrau cei trei agenți de poliție. La finalul anchetei, procurorii DNA au decis trimiterea în judecată a comisarului Rus, arătând că acesta a făcut abuz de funcție pentru a-și proteja postul de inspector.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112