„Săptămâna verde” a fost sărbătorită altfel decât în mod obișnuit de copiii a două școli din Ploiești. Aceștia, alături de părinți și profesori, au strâns ajutoare materiale, constând în alimente, și le-au donat unui centru de copii din județul Vrancea.
Potrivit organizatorilor, pe lângă cei 30 de copii ai centrului Asociației „Sfânta Sofia” din satul Găgești, județul Vrancea, au mai primit daruri și 35 de preșcolari de la grădinița din localitate.
”7 aprilie 2023 este ziua în care câțiva copii, părinți și profesori inimoși de la Colegiul de Artă ,,Carmen Sylva” și de la Școala Gimnazială ,,Nicolae Bălcescu”, din Municipiul Ploiești, au predat donațiile strânse din mărinimia cadrelor didactice, a personalului auxiliar și nedidactic, elevi și părinți, a sponsorului SC Virsal Systems SRL, constând în produse alimentare cu o valoare estimată la peste 6000 lei și suma de 6500 lei în cont, celor peste 30 de copii din centrul Asociației ,,Sfânta Sofia”, din satul Găgești, județul Vrancea.
Am pregătit daruri și pentru cei 35 de preșcolari de la gradinița din localitate, pe care le vor primi de Sărbătorile pascale.”, explică Florian Tocitu, unul dintre organizatori.
De asemenea, au fost sprijinite două familii defavorizate, cărora cei prezenți la această activitate le-au dus daruri. Organizatorii susțin că au ales să celebreze alături de copii „Săptămâna Verde” într-un alt mod decât cel tradițional.
”Ce frumos este sentimentul când vezi reacția unui copil ce are posibilitatea de a merge în excursie în ,,Săptămâna Verde”!
Bucuria acestor copii nevoiași a fost și mai mare, deoarece au fost încântați de spectacolul de teatru interactiv, susținut de minunatul actor Adrian Ancuța și de colaboratorii domniei sale.
Inițiativa le aparține profesorilor Cornea Alina, Breazu Daniela și Tocitu Florian, fiind al treilea an în care se derulează sub forma unui proiect județean, denumit ,,Dăruind, vei dobândi!”
Alături le-au fost și elevii clasei a VI-a B, de la Școala Gimnazială ,,Radu Stanian”, prof. diriginte Călugăru Diana, iar Palatul Copiilor Ploiești, reprezentat de Director prof. Zahariuc Alina, i-a sprijinit cu transportul.
Vă mulțumim tuturor pentru implicare, dăruire și răspuns prompt la nevoile celor năpăstuiți.
,,Cine dă lui iși dă, cine face lui iși face!””, se arată în postarea organizatorilor.
Vezi mai jos imagini de la activitatea de distribuire a donațiilor.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































