De luni, 10 aprilie 2023, Banca Naţională a României lansează în circuitul numismatic o monedă din argint cu tema Timişoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii. Doar 5.000 de persoane vor putea cumpăra o astfel de monedă, prețul uneia fiind de 460 de lei, fără TVA.
Banca Naţională a României (BNR) va lansa, luni, în circuitul numismatic o monedă din argint cu tema Timişoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii.
Potrivit unui comunicat al BNR, citat de Agerpres, aversul monedei prezintă turlele Catedralei Mitropolitane Ortodoxe şi Palatul Culturii din Timişoara, stema României, inscripţia „ROMANIA” în arc de cerc, valoarea nominală „10 LEI” şi anul de emisiune „2023”. Reversul monedei prezintă clădiri din Piaţa Unirii din Timişoara, Domul Romano-Catolic, stema oraşului şi inscripţiile „TIMISOARA” şi „CAPITALA EUROPEANA A CULTURII”.
Tirajul maxim pentru moneda din argint este de 5.000 de bucăți.
Preţul de vânzare pentru moneda din argint este de 460 lei, exclusiv TVA, inclusiv broşura de prezentare şi certificatul de autenticitate.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































