Reacția Poliției în cazul elevelor care au luat la palme și pumni o colegă, în fața unei școli din Ploiești

Bataie intre eleve la o scoala din Ploiesti
In cauză, polițiștii au întocmit dosar penal pentru lovire și alte violențe

Cazul elevelor de clasa a opta, de la o școală din Ploiești, care au lovit cu pumnii și picioarele o colegă de clasă pe motiv că „nu o suportă fiindcă e de la țară”, a intrat în atenția Poliției. Părinții fetei agresate au depus plângere, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.

- Publicitate -

Incidentul șocant s-a petrecut miercuri, în fața Școlii Gimnaziale „George Emil Palade” din Ploiești. Fetele s-au jignit, iar până la violență fizică nu a mai fost decât un pas.

Citește și: https://www.observatorulph.ro/eveniment/2681819-cinci-eleve-de-la-o-scoala-din-ploiesti-si-au-luat-la-palme-si-pumni-o-colega-pe-motiv-ca-e-de-la-tara-cazul-a-intrat-in-atentia-politiei

Scandalul  a ajuns în atenția conducerii unității școlare, dar și a Poliției, care a deschis o anchetă în acest caz.

„La data de 5 aprilie, în jurul orei 15.00, polițiștii din cadrul Secției nr.3 de Poliție Ploiești au fost sesizați despre faptul că pe Aleea Siliștei din municipiu are loc un conflict între mai multe minore.

- Publicitate -

În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului, unde a fost identificată și depistată numai minora agresată, celelalte participante la conflict plecând de la fața locului înaintea sosirii echipajului de poliție. Au fost efectuate verificări în zona comiterii faptei, fără ca celelalte minore să fie depistate.

În urma altercației, persoana vătămată nu a necesitat acordarea de îngrijiri medicale de specialitate, neprezentând urme vizibile de agresiune, fiind îndrumată să se prezinte la sediul poliției împreună cu un reprezentat legal în vederea depunerii unei plângeri.

Ulterior, la data de 6 aprilie, la sediul Secției nr.3 de Poliție Ploiești s-a prezentat mama persoanei vătămate, împreună cu aceasta, care a fost audiată conform procedurii.

- Publicitate -

Din verificări, a rezultat faptul că în timp ce se afla pe o stradă din municipiu, între minora în vârstă de 15 ani și alte 3 minore, eleve ale aceleiași unități de învățământ, ar fi izbucnit un conflict în urma unor neînțelegeri.

Ulterior, conflictul a degenerat, minora în vârstă de 15 ani fiind agresată de celelalte minore, care ar fi lovit-o cu pumnii și picioarele.

În urma cercetărilor, persoanele bănuite de comiterea faptei au fost identificate, urmând să fie audiate conform procedurilor în vigoare, pentru luarea măsurilor legale ce se impun.

- Publicitate -

În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe, cercetările fiind continuate în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul”, se arată în comunicatul remis de IPJ Prahova.  

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.