Fapte bune! Școala Gimnazială Nicolae Bălcescu din Ploiești îi implică pe elevi, părinți și bunici în activități de neuitat

elevi
O parte din elevii care au participat la Târgul Primăverii de la Școala Nicolae Bălcescu din Ploiești

Una dintre școlile din Ploiești unde se organizează frecvent tot felul de activități în care sunt implicați elevi și dascăli, dar și părinți sau bunici, este Școala Gimnazială Nicolae Bălcescu din cartierul Malu Roșu.

- Publicitate -

Printre cele mai recente activități s-a numărat Ziua Porților Deschise, unde părinții din cartier, ai căror copii vor fi înscriși în clasa pregătitoare, au putut vizita școala, dar și ”Târgul Primăverii”.

Organizat la sfârșitul săptămânii trecute, sub sloganul „Gândește Verde! Trăiește Verde! Noi dam verde la distracție!”, pe o vreme deloc prietenoasă, târgul s-a bucurat de un real succes.

Citește și Vineri, 7 aprilie, toți elevii intră în vacanța de primăvară

Copiii au umplut tarabele cu produse realizate chiar de ei, de la dulciuri până la obiecte decorative și/sau utile confecționate împreună cu cadrele didactice și părinți, din materiale reciclabile, ecologice sau naturale, iar vânzările au fost peste așteptări.

- Publicitate -

Toți banii strânși, aproape 15.000 de lei, au fost depuși în conturile Asociației de părinți Școala 28 și vor fi folosiți în investiții necesare pentru asigurarea celor mai bune condiții pentru elevi.

Citește și Trei elevi prahoveni sunt printre cei mai buni din țară. Olimpiada Națională de Lingvistică le-a răsplătit meritele deosebite

Invitați speciali la târgul Primăverii au fost și membrii Ansamblului folcloric Doina Prahovei, care a încântat asistența prin joc și voie bună!

Cel care coordonează aceste activități este directorul școlii, Florian Tocitu, care a reușit astfel să mențină și să îmbunătățească în bine imaginea unității de învățământ.

- Publicitate -

”Elevii, părinții și cadrele didactice au făcut echipa bună, reușind o mobilizare fără precedent care a demonstrat încă o data ca parteneriatul școală-familie este unul activ și pe deplin asumat de către toți actorii educaționali” a fost mesajul postat pe pagina de Facebook a școlii, alături de imaginile de mai jos:

Următoarea acțiune a elevilor și profesorilor de la Școala Nicolae Bălcescu va avea loc vineri, 7 aprilie și va avea un caracter umanitar.
Aceștia vor merge la Școala Gimnazială din Găgești, Vrancea, și la Asociația ”Sfânta Sofia” unde vor duce cadouri și vor susține un program special de Paște.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.