”Ce am putea face pentru ca zona în care locuim să arate civilizat, fără gunoi?” O întrebare care vine din aproape toate cartierele Ploieștiului, un oraș în care doar teoretic ne-am putea civiliza, pentru că practic vedeți la tot pasul de ce suntem în stare.
Nu poți reproșa autorităților tot timpul, la nesfârșit, ce se întâmplă în neregulă în oraș. Faptul că nici municipalitatea nu face ce trebuie nu este o scuză pentru lipsa de civilizație de care dau dovadă mulți dintre noi.
Că Poliția Locală nu dă mai multe amenzi, că SGU nu poate fi permanent peste tot, iar dacă echipele vin și fac curățenie nu ține mult minunea, acestea sunt realități. Din păcate, reușim cu succes să transformăm totul într-o rampă de gunoi.
Citește și ”Se poate și la Ploiești. Tineri amendați și puși să măture pentru că mâncau semințe într-un parc din oraș”
Sunt câteva zone ”sensibile”, unde dacă s-ar patrula mai des ar putea fi prinși și amendați cei care aruncă gunoiul pe domeniul public.
Un cititor din Ploiești, din zona Moțoi, face apel la municipalitate să își îndrepte atenția și către acest cartier:
”Dacă Primăria ar face aici un parc și Poliția Locală ar trece mai des prin zonă, poate nu ar mai fi o rampă de gunoi și un loc în care boschetarii fac legea. Sper să vadă și să țină cont.”
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112



































