Aspartam depistat în magiunul de Topoloveni, o eroare majoră a laboratorului DSVSA Prahova

magiun
Magiunul de Topoloveni a ieșit pozitiv la aspartam. Rezultatul laboratorului DSVSA Prahova a fost însă fals!

Laboratorul folosit de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Prahova pentru a identifica substanțele din compoziția unor alimente a dat o eroare majoră în cazul unui produs cunoscut și certificat la nivelul Uniunii Europene. Este vorba de celebrul ”magiun de Topoloveni”, produs de firma Sonimpex Pitești, care a ieșit ”pozitiv” la aspartam. RENAR a retras acreditarea laboratorului DSVSA Prahova pentru acest element, după ce două laboratoare, unul de stat și altul privat, au infirmat rezultatele de la Ploiești.

- Publicitate -

Situație mai puțin obișnuită la DSVSA Prahova, care putea avea efecte dezastruoase asupra producătorului celebrului magiun de Teopoloveni.

Luna aceasta, laboratorul instituției a prelucrat o probă din acest produs, testul ieșind pozitiv la substanța aspartam.

Citește și Lista producătorilor de ulei, unt și zahăr anchetați că s-ar fi înțeles să scumpească alimentele de bază

Conducerea instituției a semnat de altfel și un rezultat de laborator, prin care s-a confirmat prezența acestui îndulcitor artificial, folosit în special de bolnavii de diabet, în magiunul de Topoloveni.

- Publicitate -

Producătorul, firma Sonimpex din Pitești, a contestat rezultatele și efectuat o contra-expertiză, atât la un laborator al DSV București, cât și al unul privat, ambele având rezultat negativ la aspartam.

În consecință, Asociația de Acreditare din România – RENAR a retras acreditarea pentru parametru ”aspartam” laboratorului de analize de la DSVSA Prahova.

Citește și Se va construi un pod peste Centura de Vest a Ploieștiului spre Strejnic. Anunțul oficial al CNAIR

Miza acestui demers a fost una uriașă, având în vedere că magiunul de Topoloveni este promovat drept un produs fără zahăr adăugat, fără E-uri, fără conservanți și fără aditivi alimentari.

- Publicitate -

Contactat de Observatorul Prahovean, directorul DSVSA, George Stratulat, a declarat că în acest caz a fost vorba de o problemă tehnică a aparatului, iar până la rezolvarea acesteia probele sunt distribuite pentru analize la alte laboratoare din țară.

Pe site-ul producătorului se menționează că în anul 2011 magiunul din prune Topoloveni a primit din partea Uniunii Europene certificarea de Indicație Geografică Protejată (IGP), fiind primul din industria alimentară din România care a obținut această formă de protecție a unui produs.

”O unicitate în plus a Indicației Geografice Protejate pentru magiunul din prune Topoloveni este că, dintre cele aproximativ 1500 de certificări de calitate oferite de Uniunea Europeană, este singurul IGP care a fost acordat unui producător individual și nu unui Grup” se menționează în materialul de prezentare a companiei din Pitești.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.