Accesul în clădirea părăsită a CFR-ului, care era un pericol pentru oameni, a fost blocat. Încă de ieri locuitorii din zonă ne-au semnalat faptul că accesul în clădire a fost acoperit cu table.
„Au venit cei de la CFR Călători (depoul Ploiești) și au montat tablele la ferestre”, ne-a transmis un cititor. Cu această ocazie oamenii plănuiesc să curețe zona. „Zilele următoare vreau să fac ceva curat prin zonă. Peturi, pungi, ambalaje de tot felul aruncate de piețari. Duminica e piață și se cam strâng gunoaie…”, a mai spus un locuitor.
Oamenii din Măneciu sunt oameni gospodari, care țin mult la localitatea lor. „Remiza”, așa cum este cunoscută clădirea părăsită a CFR-ului, este, din păcate, o pată pe imaginea localității.
Citește și: CFR transmite că imobilul părăsit din zona Gării Măneciu va fi ecologizat
Reamintim faptul că la origine, clădirea era o anexă a Gării Măneciu, iar înăuntru erau instalații de dedurizat apa, un atelier, vestiare, dușuri…
În urmă cu 8 ani acolo un om al străzii a murit ars de viu în urma unui incendiu provocat de o instalație improvizată de încălzire.
În ultima vreme, în clădire se adunau tinerii din localitate „pentru a fuma și a bea”, conform spuselor localnicilor.
Odată cu blocarea accesului în această construcție, zona poate fi igienizată și, poate, cu timpul, se va găsi o utilitate și pentru „remiză” și cineva îi va schimba aspectul. Deocamdată, măcar a fost înlăturat pericolul.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































