Campionii la înot ai Ploieștiului se trezesc la 3 dimineața pentru a se antrena prin străini. La ei în oraș nu se mai poate

Bazin Vega Ploiesti
Micii înotători ai Ploieștiului se trezesc la 3 dimineața și fac naveta către bazinul de la Izvorani

Fac performanță și aduc zeci de medalii acasă, la Ploiești. În lipsa unui bazin unde să se poată antrena, sunt navetiști de mici, la Izvorani, și asta pentru că nu vor să-și abandoneze visul. Sacrificiile pe care zeci de mici înotători ai Ploieștiului le fac sunt, însă, uriașe. Copii care se trezesc la 3 dimineața și pornesc la drum către antrenamente. Revin la Ploiești la școală, iar apoi, seara, din nou antrenamente, tot prin bazine străine. Și asta fiindcă, de doi ani, de când bazinul Vega a fost închis, la ei în oraș nu se mai poate.

- Publicitate -

Cea mai dezamăgită de situație este Tamara Costache, prima campioană mondială a României la înot. Ploieșteanca are 40 de înotători, cel mai mic de 10 ani, pe care îi antrenează. 20 dintre acești copii fac performanță. Câștigă medalie după medalie și trofeu după trofeu, iar asta cu niște sacrificii imense.

„La ora trei, copiii aceștia, sportivii CSM, cu care ne mândrim atât, se trezesc. Plecăm la 4 dimineața către bazinul olimpic din Izvorani. Două ore de antrenamente, de trei ori pe săptămână. La 8 sunt înapoi la școala, la Ploiești. Dorm pe ei de oboseală. Fac orele, merg acasă, mănâncă, iar apoi din nou antrenamente, asta însemnând din nou navetă. Inclusiv sâmbătă dimineața. E crunt, dar au avantajul că sunt tineri și iubesc înotul prea mult ca să renunțe. Nu știu cât vor mai rezista așa. De doi ani, de când Ploieștiul a rămas fără bazin, așa ne chinuim. Oricât am luptat, a fost în zadar. Anul trecut am avut 16 campioni naționali, acum ne-am întors din nou de la Campionatul Regional cu premii. I-a felicitat cineva la nivel de autoritate? Nimeni. Și atunci de ce să ne mai mire că nu au unde să se antreneze ”, ne-a mărturisit multipla campioană europeană și mondială.

Citește și: Povestea unei campioane mondiale născută la Ploiești pe numele ei Tamara Costache. ”Prima dată am înotat de frică în bazinul Vega” – FOTO

Aceeași situație este sesizată și de profesorul de educație fizică, Magda Colțeanu, de la Școala Gimnazială „Grigore Moisil”.

- Publicitate -

„Avem clasele mozaic, cu profil sportiv (baschet și înot). 8 dintre elevii mei, spre exemplu, fac performanță. Se scoală cu noaptea în cap, la 3 dimineața, ca să plece spre Izvorani. La 5 încep antrenamentele, iar la 8 sunt înapoi la școală, în Ploiești. Sunt sleiți de putere. Abia mai merg. Îmi spun că naveta îi obosește cumplit. Culmea, acești copii, medaliați la concursurile la care merg, nu primesc nici burse de performanță. Sunt competiții care nu țin de Ministerul Educației, așa că valoarea lor nu e nici recunoscută, nici apreciată. Decât de către părinți, antrenori, profesori” ,a ținut să precizeze  Magda Colțeanu, de la „Grigore Moisil”. 

Bazinul de înot de la Vega a fost închis la sfârșitul lui 2021. De atunci, sportivii de la CSM Ploiești fac naveta la Izvorani ca să se antreneze. Redeschiderea bazinului ar putea avea loc doar după reabilitarea clădirii, care este condiționată de preluarea terenului al cărui proprietar nu este Primăria Ploiești.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.