Pe Primăria Ploiești cine o amendează pentru gunoiul din ”ograda” proprie?

gunoi
În curtea imobilului Primăriei Ploiești de pe strada Plăieșilor, care găzduiește chiriași, sunt depozitate gunoaie

În ultima perioadă, Observatorul Prahovean a publicat mai multe articole privind metoda folosită de administrația ploieșteană în ”lupta” cu gunoiul depozitat ilegal: sancționarea proprietarilor de terenuri, ”vinovați” că persoane rămase necunoscute le poluează proprietățile.

- Publicitate -

De altfel, unul dintre ploieșteni a contestat sancțiunea primită de la primărie și a avut câștig de cauză.

Detalii aici: Primăria Ploiești a pierdut procesul cu unul dintre proprietarii de terenuri din Bereasca, transformate în depozit ilegal de gunoaie – VIDEO, FOTO

Respectând acest principiu, Primăria Ploiești ar trebui să se auto-sancționeze pentru gunoiul din ”ograda proprie”.

De exemplu, în curtea unui imobil al primăriei, unde stau cu chirie persoane cu o situație financiară precară, de pe strada Plăieșilor, nr. 6, se află depozitată o cantitate destul de mare de deșeuri.

- Publicitate -

Imaginea de mai sus a fost trimisă de un cititor, împreună cu următorul mesaj:

”Primăria ar trebui să își vadă gunoiul din propria curte. Personal, consider că nu este normal ca din banii ploieștenilor să se plătească pentru ridicarea deșeurilor strânse de asistații sociali care locuiesc pe Plăieșilor nr 6. Dacă actualii chiriași nu sunt în stare să întrețină ce li se oferă, mai bine locuințele sociale să fie date unor oameni care apreciază”.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.