Niciun copil de la Grădinița 33 din Ploiești nu a fost infectat cu tuberculoză. Astăzi a venit rezultatul analizelor

Cei 20 de copii au fost testati contra TBC
Rezultatul analizelor a aratat ca , din fericire, niciun copil nu a fost infectat

Cei 20 de copii de la Grădinița numărul 33 din Ploiești au fost testați, vinerea trecută, după ce educatoarea lor a fost diagnosticată cu tuberculoză, o boală extrem de periculoasă și contagioasă. Astăzi a venit rezultatul analizelor efectuate la spitalul de pneumologie. Din fericire, niciunul dintre copii nu a fost infectat cu virusul TBC.

- Publicitate -

Vă reamintim, săptămâna trecută, la această grădiniță din Ploiești, una dintre educatoare a ajuns la spital, unde i s-a confirmat diagnosticul de tuberculoză.

Citește și: https://www.observatorulph.ro/eveniment/2679728-educatoarea-unei-gradinite-din-ploiesti-diagnosticata-cu-tuberculoza-totii-copiii-au-fost-testati

Cadrele didactice, dar și copiii de la grupa respectivă, toți cu vârste între 4 și 6 ani, au fost testați contra TBC, în prezența părinților. Astăzi, 20 martie, părinții au fost chemați la grădiniță pentru a le fi comunicat rezultatul analizelor de laborator. Extrem de speriați și panicați, aceștia au așteptat cu sufletul la gură rezultatele.

„Nu avem niciun copil infectat. Clasele au fost igienizate încă de marțea trecută cu soluții speciale. Cursurile se desfășoară acum normal. Respectiva educatoare va lua o pauză de câteva luni până medicii își vor da consimțământul cu privire la reintrarea în colectivitate. Până atunci vom găsi un suplinitor la catedră”, a precizat directorul grădiniței ploieștene, Oița Mușat.

- Publicitate -

„În cazul în care vreunul dintre copii ar fi  luat virusul, apărea o roșeață la locul injectării. Asta ar fi însemnat rezultat pozitiv. Din fericire, la niciunul din cei 20 de copii nu a apărut nimic, iar rezultatele de laborator au fost negative. Atât la ei, cât și la restul cadrelor didactice testate de către personalul medical de la secția de pneumologie a SJU Ploiești”, a precizat medicul George Pungaru, specialist igienă DSP Prahova.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.