Ploieștiul a revenit la „normalitatea” de care nu îmi era dor. Parcul de la Sala Sporturilor, recent modernizat, a ajuns plin de gunoaie și vandalizat

mizerie si acte de vandalism ploiesti
Autorii acestui peisaj sunt aceeași în fiecare an

La începutul lunii constatam cu surprindere că primavara a adus la Ploiești și lucruri frumoase, pe care oamenii ar trebui să le afle mai des. Scriam atunci că în celebrul parc de la Sala Sporturilor angajații SGU lucrează la modernizarea zonei. Mulți dintre aceștia curățau de zor fundul lacului, iar alții înlocuiau dalele din beton de pe aleile care duc spre marginea apei.

- Publicitate -

Citește mai multe detalii aici: De ce a ajuns să mă surprindă normalitatea în Ploiești: Cazul Sala Sporturilor

Weekend-ul care tocmai s-a încheiat a adus în parcul de la Sala Sporturilor „normalitatea” de care nu îmi era dor: mizerie la tot pasul și investițiile recent realizate, distruse.

Autorii acestui peisaj sunt aceeași în fiecare an: tinerii fără pic de bun simț, care nu dau doi bani pe respectarea legii și pe care polițiștii locali nu reușesc să-i facă să respecte normele de conviețuire socială.

Această situație ne-a fost adusă în atenție chiar de către reprezentanții SGU, societate responsabilă de administrarea acestui parc.

- Publicitate -

Citește și: Un alt motiv pentru care Ploieștiul este un oraș eșuat: oamenii care locuiesc aici

„Reamintim tuturor ploieștenilor faptul că, numai printr-un comportament civilizat putem contribui la durabilitatea investițiilor realizate din bani publici. Astfel, solicităm cetățenilor să depună gunoiul în recipientele destinate acestui scop și să nu vandalizeze obiectele de mobilier urban din parcurile și grădinile publice ale municipiului.” au precizat reprezentanții societății prin intermediul unui comunicat de presă.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.