Codul Rutier s-a modificat luna trecută, iar șoferii au alte reguli de circulație privind acordarea priorității într-un sens giratoriu. Poliția Română reamintește acest lucru printr-o postare pe facebook.
Potrivit unei postări pe Facebook, oamenii legii atrag atenția că există o nouă regulă de circulație în privința priorității în sensul giratoriu.
Modificarea a intrat în vigoare pe 17 februarie, după publicarea în Monitorul Oficial.
Mai precis regula potrivit căreia înainte puteai ieși direct de pe banda a 2-a sau a 3-a a giratoriului și să le tai fața celorlalți șoferi de pe celelalte benzi nu mai este valabilă.
Poliția precizează clar care e noua regulă.
„Știi cum se circulă în sensul giratoriu? Nu mai poți să ieși direct de pe banda a 2-a sau a 3-a a sensului giratoriului și să le tai fața celor de pe celelalte benzi, iar dacă vrei să faci această manevră trebuie să îți semnalizezi intenția, să te asiguri că poți face asta fără să pui în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic. Vechea practică nu mai este valabilă conform ultimelor modificări!”, a scris Poliția Română.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































