Poliția Locală Ploiești amendează cetățenii care consideră că este dreptul lor s-și arunce gunoiul unde nimeresc. Pe grupul „Îmi pasă de Ploiești” a apărut zilele trecute o postare cu un cetățean care a fost amendat de Poliția Locală pentru că a aruncat gunoiul în loc nepermis.
„Buna ziua,
Pentru ca NE PASA DE PLOIESTI, va prezint cazul unui domn care a ignorat LEGEA dar si rugamintea cetatenilor de a nu mai arunca gunoiul la stalp.
In consecinta, dansul a fost sanctionat de catre Politia Locala.
Prin asta va incurajez sa aveti spirit civic si sa apelati la numarul 0244954 pentru astfel de cazuri!”
Am luat legătura cu autoarea postării pentru că doream mai multe detalii și, bineînțeles, acceptul pentru preluarea fotografiilor și postării.
Doamna, ploieșteancă, ne-a povestit cum în ziua de 11 martie, în jurul orei 13:00, în zona de Vest a Ploieștiului – Cosminele, un cetățean nepăsător a considerat de cuvință să-și arunce gunoiul acolo unde are dânsul chef.
Mai întâi a dus punga cu gunoi pe urmă a adus mai multe gunoaie amestecate cu frunze.
La observațiile unei vecine a considerat firesc să o apostrofeze pe aceasta: „mai taci dracu ca sunt doar frunze”.
Imediat doamna care a inițiat postarea a sunat la Poliția Locală.
„Politia Locala a venit în 5 minute, după ceas! Au răspuns foarte repede și pozitivi la solicitare. Și eu am criticat mult timp Poliția Locală. Astăzi am fost surprinsă plăcut!”, a declarat autoarea postării.
În speranța că spiritul civic se va activa în oraș, doamna resperctivă ne-a dat acceptul de a prelua postarea și fotografiile.
Noi, cu aceeași speranță, vă prezentăm cazul și vă îndemnăm să sunați la Poliția Locală în astfel de cazuri: 0244954.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































