Radare fixe și camere video pe DN 1 și A 3, între Ploiești și București

Camere video și radar pe DN 1 și A 3

Compania Națională de Drumuri și Autostrăzi a lansat licitația pentru instalarea unui sistem complex de camere video și panouri de informare pentru DN 1, între Ploiești și București, precum și pentru autostrăzile care pornesc din Capitală, inclusiv A3.

- Publicitate -

Potrivit economedia.ro, valoarea investiției este de aproximativ 112 milioane de lei și presupune instalarea unor echipamente moderne pentru monitorizarea traficului, radare fixe pentru măsurarea vitezei, panouri de informare-avertizare cu mesaje variabile de tip VMS, sistem pentru monitorizarea și controlul rovinietei, cântărirea din mers a camioanelor și stații meteo cu senzori de polei.

Citește și Povestea pompierilor salvatori, care au intervenit la accidentul de pe DN 1, la Florești

De asemenea, sistemul va avea funcția ANPR pentru recunoașterea automată a plăcuțelor de înmatriculare.

Astfel, pe DN 1 București-Ploiești vor fi montate 16 bucle inductive, 28 de camere de detecție incidente, 17 camere mobile, 7 panouri VMS.

- Publicitate -

Citește și Cum arată șantierul autostrăzii Ploiești-Pașcani din avion. ”Va fi gata în 2025!”

Potrivit sursei citate, pe Autostrada A 3 București-Ploiești vor fi instalate 20 de bucle inductive, 42 de camere detecție, 29 de camere detecție incidente, 16 camere CCTV, 4 stații meteo și 17 panouri VMS.

După stabilirea câștigătorului, acesta are la dispoziție 6 luni pentru etapa de proiectare și 18 luni pentru execuție.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112