Rompetrol a suportat 35 de milioane de euro subvenționarea carburanților

Rompetrol Rafinare

Compania Rompetrol a suportat 35 de milioane de euro subvenționarea carburanților. Informația apare în comunicatul emis de Rompetrol Rafinare cu rezultatele financiare pe 2022 și transmis Bursei de Valori București, potrivit economica.net.

- Publicitate -

”Compania Rompetrol Downstream, subsidiară a Rompetrol Rafinare, s-a conformat voluntar măsurilor adoptate de Guvern pentru reducerea prețurilor carburanților în anul 2022. Impactul compensării prețurilor la carburanți cu 25 bani pe litru (diferența până la 50 bani pe litru fiind susținută de stat), este de 35 de milioane de dolari, sumă care a fost suportată de companie pentru a susține măsura luată de autorități.”

Potrivit sursei citate, vânzările de carburanți (retail și en-gros) ale companiei s-au ridicat la 1,97 de milioane de tone, în scădere cu 6,8% față de anul 2021, în timp ce cantitățile vândute în retail au înregistrat o creștere de 6,4%.

Segmentul de distribuție a înregistrat vânzări totale de carburanți (inclusiv GPL), la 2,3 milioane de tone

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112