Mai multe zone din Ploiești au rămas fără apă caldă și căldură. Primăria și Termo Ploiești ”tac”

Ploieștenii se plâng că au frig în apartamente, iar caloriferele sunt doar călâi.

După ce Observatorul Prahovean a publicat în această dimineață articolul Ploieștenii care locuiesc în Vest au rămas fără căldură, mai mulți cititori ne-au semnalat că se confruntă cu lipsa căldurii și a apei calde și în alte cartiere.

- Publicitate -

Iată câteva dintre mesajele transmise pe adresa redacției:

Andreas Vlad: de ce, in nord are cineva caldura?? apa calda are vreo 40 de grade, dar in calorifere avem sub 35 de grade; si ieri la fel a fost; azi noapte a fost cat de cat, am reusit sa facem 23 de grade in partament

Codin Diaconu Nu avem apă caldă în zona sud

- Publicitate -

Ionut Popa: Bahluiului nu avem apă cald

Ramon Strachinescu: Parca trebuia sa fie cu 20% mai multa caldura, numai minciuni, pe decembrie intretinerea este de 660 lei, dar caldura de la bec.

Camelia Dimulescu: Dar asa este din 1 ianuarie…O bataie de joc.

- Publicitate -

Deși Termo Ploiești și Primăria Ploiești nu au comunicat oficial ce se întâmplă cu furnizarea agentului termic, surse din administrație susțin că de vină ar fi mai multe avarii ale Electrica în zonele în care sunt amplasate punctele termice, precum Aleea Streiului sau Aleea Godeanu.

În lipsa alimentării cu energie electrică, pompele care livrează apă caldă și căldură în cartierele afectate de avarie nu funcționează.

UPDATE Avariile ar fi fost remediate, astfel încât punctele termice vor redeveni funcționale și vor livra apă caldă și căldură.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.