Președintele PNL a dat asigurări că respectă protocolul cu PSD și că va urma rotația la guvernare, la finele lunii mai 2023

Nicolae Ciucă - foto Fb

Protocolul alianței care guvernează în România a prevăzut ca în anii de mandat asigurat de majoritatea formată în Parlament, PNL și PSD să își împartă perioadele în care conduc Guvernul.

- Publicitate -

Primii au fost cei de la PNL, prin premierul Nicolae Ciucă. Au existat voci care s-au folosit de contextul generat de criza economică și de războiul de la est, spunând că nu ar fi oportune schimbările la nivel guvernamental.

Liderii PNL s-au reunit în weekend, la Snagov – Vila Lac 2, unde au discutat ce vor face mai departe în relația cu PSD.

În urma discuțiilor despre preluarea sau păstrarea unor ministere, Nicolae Ciucă ne-a spus colegilor săi, reuniți, duminică, la Vila Lac, că rotația se va face „ca în protocol”.

- Publicitate -

„PNL este azi peste procentele de la preluarea mandatului meu de președinte de partid. Asta pentru că PNL a asigurat stabilitatea țării și a făcut ceea ce a spus că face. Nu a provocat și nu a răspuns provocărilor politice.

Guvernul a fost performant – cel mai bun procent de absorbție, în context economic grav. Rotația se va face ca în protocol. Vă asigur!”, le-a spus Ciucă liberalilor.

Ciucă ar urma să fie înlocuit de Marcel Ciolacu la conducerea Guvernului, la finele lunii mai. Se discută și la ce ministere vor fi schimbări.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112