Mircea Roșca, deputat PNL Prahova, despra banii pe care România i-a primit de la UE: „Sunt bani pe care România îi merită”

Deputatul liberal prahovean, Mircea Roșca, face o serie de precizări cu privire la banii pe care Guvernul de la București i-a primit de la Uniunea Europeană.

- Publicitate -

„În ultimele zile a apărut în spațiul public o analiză cu privire la banii pe care țara noastră i-a primit de la Uniunea Europeană, un fel de odă pe care zonele pro-USR o aduc față de banii pe care România i-a primit.

Da, banii europeni au fost utili României, au contribuit, acolo unde au fost utilizați, la dezvoltarea țării. Dar sunt bani pe care România îi merită! Totuși, cred că poate fi avută în vedere și o altfel de abordare a lucrurilor.

România, după 16 ani în calitate de stat membru al Uniunii Europene, a avut parte de beneficii, dar și de lucruri mai puțin plăcute. Nu mă încadrez între cei care spun că în ultimii 30 de ani nu s-a făcut nimic bine în România, că lucrurile au regresat. Însă, nu sunt nici printre optimiștii fără margini, care văd în Uniunea Europeană salvarea supremă a statului român.

- Publicitate -

Cifrele arată că, în 16 ani, România a absorbit aproximativ 80 miliarde de euro și a contribuit cu 26,4 miliarde de euro, ceea ce înseamnă că există un plus de 53,6 miliarde de euro.

Cum s-au cheltuit banii? E o altă discuție, pentru că nu s-au cheltuit îndeajuns de mulțumitor pentru noi toți.

Sunt, totuși, unii dintre politicienii români care consideră că pentru cele aproximativ 80 de miliarde de euro ar fi trebuit să facem plecăciuni în fața UE și să devenim una cu ei.

- Publicitate -

Ca său fiu clar: banii din fonduri europene ni se cuvin, ca stat membru UE, ca stat care cotizează la bugetul european. Dar asta nu înseamnă că trebuie ca pentru aceste fonduri să renunțăm la ce avem și la tot ce ne reprezintă.

Suntem parteneri egali (doar când unii vor), dar nu vom renunța nicicând la esența profundă a românismului care ne caracterizează. Valorile și principiile fundamentale ale unui neam nu se cumpără și nu se vând! Ele sunt aici pentru totodeauna.

Așadar, banii din fondurile europene trebuie să ne ajute să creăm punți către Occident, să reducem decalajele față de țări mai dezvoltate ca noi, dar nicicând nu trebuie să ne golească de resursele și valorile noastre românești” a scris Mircea Roșca pe pagina oficială de Facebook.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.