Pentru că așa este obiceiul și pentru că suntem păstrători ai tradițiilor specifice acestui neam, vă colindăm la final de an cu un Plugușor autohton, pe care sperăm să nu mai avem motive să-l repetăm și anul viitor.
Aho, aho, copii și frați,
Hai, strigați să nu-nghețați
Și de boi vă depărtați
În doi ani până votați
S-apucați să vă dușați.
Mâine anu’ se-nnoiește
CAF-ul 2 se peticește
CAF-ul 5 n-a fost preluat,
Fiindcă pe-nserat
A fost refuzat
Pe motiv că este…neiscirizat.
Iară CAF-ul 1
După chinuri lungi
A și sucombat.
Și-uite-așa
Din ușă-n ușă
Facem duș la o mătușă
Și de sărbători colea
Începem a tremura
Pe la rude-a colinda.
C-altfel nasu’ ne-îngheață
Precum pătrunjelu-n piață
Iară la sfârșit de an
Facem baie la lighean.
S-a sculat mai an
În 2008
Un edil urban
Și-a încălecat
Pe mandatu’ unu
Și-a anvelopat blocuri
Și și-a plătit voturi
Și-a încălecat
Pe mandatu’ doi
Și-a scumpit rapid
Taxa la gunoi
Și a alungat apoi
Pân-departe hăți
Pe operatorul
De utilități
Dându-i stop la plăți.
Și apoi a căutat
Mări-n lung și-n lat
De-un Crăciun zvântat
Pân’ ce deodat’,
Tot la înserat,
Îi fu indicat
De-un amic privat
La un tainic sfat
Un pic mai “udat”
Și mai complicat.
Iată-un loc ales
Undeva la șes
Bun pentru arat,
Pentru semănat
Ca să facă el
Un mic orășel
Să te “joci” pe el.
Ia mai huiduiți flăcăi
Că suntem în case sloi
Și pocniți din bice măi
Să repare CAF-ul 2
S-avem apă caldă-n băi
Hăi, hăi!
Și-n doi ani când or veni
Și la uși or ciocăni
Și la fel vă vor găsi
Degerați și nespălați
Obosiți și-ncercănați
Mai săraci, mai nemâncați,
Ușa să nu le-o deschideți
Ca să vad-atunci și cei
Care dorm acum pe ei
C-o să le urați în șoaptă
Să fie votați
La un an distanță
După ‘23
Pentru un mandat
Lung și de durată
Ca banana coaptă
Și îndelungat
De la sfântu’ Andrei
Pân’ la sfântu’ Așteaptă!
Ia sunați la Termo măi
Și mai huiduiți flăcăi
Că suntem în case sloi
Și-pocniți din bice măi
Să repare CAF-ul 2
S-avem apă caldă-n băi
Hăi, hăi!
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































