Ministrul Sănătății refuză să semneze contractul cadru cu CNAS, dacă accesul la serviciile medicale de bază va fi restrâns

Alexandru Rafila

Deși a fost destul de evaziv în declarații, ministrul Sănătății a sugerat că CNAS ar fi propus o restrângere a pachetului de bază din serviciile medicale pentru anumite categorii, situație pe care Alexandru Rafila o consideră inacceptabilă.

- Publicitate -

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății: ”Am avut o discuţie cu conducerea CNAS. Ieri, a fost aprobată în Guvern o hotărâre privind prelungirea valabilităţii actualului contract-cadru până la data de 31 martie şi introducerea pachetului de servicii pentru persoanele neasigurate.

Ministerul Sănătăţii nu este numai un avizator, este şi un semnatar al acestui contract-cadru. Ministerul Sănătăţii nu va semna acest contact-cadru dacă el aduce o restrângere a accesului la servicii de sănătate, mai ales serviciile furnizate de fizioterapeuţi care sunt servicii de recuperare, de reinserţie mai rapidă a oamenilor în viaţa normală.

Am auzit explicaţii de la Casa Naţională, sunt colegii noştri. Vreau să fie foarte clar pentru toată lumea că Ministerul Sănătăţii nu sprijină astfel de soluţii de îngustare a accesului la servicii de sănătate.”

- Publicitate -

Este de așteptat ca problemele apărută între Ministerul Sănătății și CNAS să se clarifice rapid, pentru că fără un contract cadrul nu se pot asigura serviciile medicale de bază, acestea neavând baza legală de prestare și decontare.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

1 COMENTARIU

  1. Toti au dreptate, si toti gresesc… Eu ca angajat „platesc” (impropriu spus, pentru ca mi se iau) banii pentru CASS in fiecare luna. Daca sunt bolnav, am nevoie urgent de o consultatie sau de tratament, pentru a ma putea reintoarce la munca rapid. Nu se poate, medicii de familie sunt ultra-aglomerati, spitalele au holurile pline de, ma scuzati, asistati social. Nu mai pun la socoteala ca mi se pare absolut imoral sa platesc CASS daca am 2 sau mai multe venituri, pentru ca, ce sa vezi, eu tot un singur om sunt, si am parte FIX de aceleasi servicii medicale. Cu astea cum o dam, dom’ ministru?

Comentariile sunt închise.