Un cunoscut procuror a fost la un pas de moarte după ce a mâncat pește stricat la Cherhanaua Moessia din Vadu

Patronul localului a fost amendat cu 10.000 de lei, iar activitatea a fost interzisă.

Renumitul procuror Teodor Niţă, din Constanţa, a ajuns în stare gravă la spital după ce a consumat pește stricat la Cherhanaua Moessia din Vadu.

- Publicitate -

Niță a suferit un șoc anafilactic și a fost salvat de medicii spitalului județean din Constanța.

”M-am dus să mănânc ca un om civilizat, într-un loc plin de reclame. Mâncarea era ciudată. Eu şi familia mea am mâncat. Eu la grătar, ei fiert. D-asta ei au scăpat mai uşor. N-am ajuns la maşină şi mi s-a umflat gâtul, n-am putut să mai respir. Am fost ţinut în viaţă până m-a preluat salvarea. Am avut şoc anafilactic. Asta înseamnă otrăvire. Am fost efectiv otrăvit. Am avut o şansă, poate erau copii, femei gravide, care n-ar fi rezistat la aşa ceva”, a declarat procurorul Niță la Antena 1.

Citește și Geamurile mașinii aburite în sezonul rece – La ce folosește „butonul magic” pe care unii îl ignoră?

În urma incidentului inspectorii ANPC au demarat un control în urma căruia au constat că toată carnea de pește și fructe de mare, peste o tonă de produse, era expirată.

- Publicitate -

În plus, condițiile în care era preparată mâncarea erau mizerabile.

Patronul localului a fost amendat cu 10.000 de lei, iar activitatea a fost interzisă.

”Este un incident care a avut loc pe fondul unui sezon slab. Aprovizionarea începutului de sezon a fost sub vânzările estimate. S-au creat nişte stocuri, care urmau să fie dispuse spre distrugere”, a declarat Denis Stămătescu, proprietarul cherhanalei, potrivit sursei citate.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112